UNIQIUS Rare Diseases Foundation

Problemy psychospołeczne, z jakimi spotykają się pacjenci z chorobą Fabry'ego

CHOROBA FABRY'EGO

PODSTAWOWE INFORMACJE

Choroba Fabry'ego należy do ultrarzadkich chorób genetycznych. Oznacza to, że jest nieuleczalna i nie można jej zapobiec, jak w przypadku chorób nabytych. Jej objawy są bardzo uciążliwe, a dotkliwy ból kończyn dolnych powoduje problemy z poruszaniem się. To wszystko ma wpływ na psychikę, emocje i życie codzienne (społeczne) pacjentów. Dlatego bardzo istotne jest, aby o tym mówić, edukować w tym zakresie i przede wszystkim zapewnić chorym na Fabry'ego odpowiednie wsparcie.

Problemy  psychospołeczne występujące u osób z chorobą Fabry'ego

Istnieje bardzo duży związek pomiędzy chorobą Fabry'egoa depresją. W niepublikowanym badaniu MJ Muller z Department of Psychiatry University of Mainz oraz Clinic for Psychiatry and Psychotherapy Marburg-Sued w Niemczech, które przeprowadził z KM Muller, okazało się, że aż 55% badanych pacjentów chorujących na Fabry'ego dodatkowo cierpiało na ostrą depresję. Według obu badaczy na obniżenie zdrowia psychicznego bezpośredni wpływ ma ból i złe samopoczucie. Ponadto istnieją teorie, że depresja nie tylko łączy się z występującymi problemami psychospołecznymi pacjentów, ale także z niedokrwieniem mózgu. Wyniki badań FOS ujawniły bowiem, że 13% kobiet i 18% mężczyzn miało zdarzenia, które je wywołują, np. udar. 

Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry'ego, które działa w Polsce, porusza zaś ważną kwestię poczucia niezrozumienia ze strony otoczenia chorego, zarówno tego dalszego, jak i najbliższego. Warto bowiem wziąć pod uwagę, że udary oraz powikłania ze strony układu krwionośnego powodują, że pacjent żyje ze świadomością, iż mogą mu one skrócić życie. Ponadto zdają sobie sprawę z tego, że ETZ (enzymatyczna terapia zastępcza) nie spowoduje u nich powrotu do zdrowia, a zahamuje jedynie postęp choroby i sprawi, że objawy nie będą uciążliwe. Skuteczność leczenia zależy od momentu włączenia leczenia, im szybciej, tym lepsze są efekty, o czym chorzy bardzo dobrze wiedzą. Co więcej, każda osoba inaczej reaguje na leczenie. Aspekty te zatem również wpływają na stan psychiczny osób z chorobą Fabry'ego.

W Polsce z chorobą Fabry'ego żyje około 380 osób. Szacuje się, że choruje mniej więcej jedna na 100 tysięcy osób. Pod względem diagnostyki jest to dość młode schorzenie. Zaczęto o nim mówić i je poznawać dopiero około 15 lat temu. Zatem jednym z problemów pacjentów z chorobą Fabry'ego jest dostęp do diagnostyki, a przede wszystkim do tego, aby lekarz „wpadł” na to, że może jest to jedna z rzadkich chorób genetycznych. Jak przyznaje dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, pracująca w Pracowni Chorób Rzadkich z Oddziałem Terapii Jednodniowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wywiadzie przeprowadzonym w zeszłym roku (2022) dla Medycyny po Dyplomie, przyznała, że zdarza się tak, że pacjent sam mówi lekarzowi, że objawy, które u niego występują, mogą świadczyć o występowaniu u niego choroby Fabry'ego. Zna również przypadek, gdzie diagnozę postawił nie lekarz, a student, który dopiero uczył się zbierać w szpitalu wywiad. Można powiedzieć, że pacjent miał wielkie szczęście, że student czytał kiedyś o chorobie Fabry'ego i połączył z nią jego objawy.

Prof. Stanisława Bazan-Socha, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podczas wywiadu dla Świat Lekarza 6 (74) 2019, zwróciła uwagę na to, że jednym z problemów w Polsce dotyczących pacjentów z chorobą Fabry'ego jest brak systemowej opieki dla nich. Kolejnym zaś brak ośrodków diagnostycznych w tym kierunku oraz niedostateczna wiedza lekarzy o tej chorobie. Ponadto Pani Profesor porusza również kwestię tego, że osoby, które decydują w naszym kraju o diagnostyce i leczeniu takich osób, powinny zwiększyć swoją czujność i wrażliwość. Według danych, które podała, pacjenci, zanim zostanie u nich postawione prawidłowe rozpoznanie, są diagnozowani średnio przez 15 lat od pojawienia się objawów. Co więcej,  odwiedzają w tym czasie średnio 9 specjalistów.

Z jakimi problemami psychospołecznymi boryka się dziecko z chorobą Fabry'ego?

Matthias J. Muller podkreśla, że problemy psychospołeczne pacjentów z chorobą Fabry'ego są wskazaniem do wczesnego podjęcia terapii. Dzięki temu można zapobiegać powikłaniom takim jak lęki, depresja, czy zaburzenia osobowości. Zaznacza wręcz, że interwencję w tym zakresie należy podjąć już w wieku dziecięcym i dojrzewania, gdyż to właśnie wtedy zaczynają się pojawiać pierwotne problemy psychospołeczne.

Należy podkreślić, że pierwsze objawy bólowe zaczynają występować już w dzieciństwie. Bóle nóg pediatrzy najpierw utożsamiają z bólami wzrostowymi, a brzucha z nerwobólami na tle szkoły, czy kontaktów z rówieśnikami. Zdarza się również, że przez brak diagnozy rodzice zaczynają posądzać dziecko o symulację bólu.

Skoro mowa o rodzicach dzieci z objawami choroby Fabry'ego, to warto zwrócić uwagę, że zdani są oni często tylko sami na siebie. Jak podaje dr Agata Maksymowicz z AGH w Krakowie, nagminnie poszukują oni informacji o tym, co może dolegać ich dziecku, jak je leczyć i gdzie uzyskać pomoc w Internecie. Dzieje się tak właśnie ze względu na brak odpowiedniej edukacji środowiska medycznego w zakresie chorób rzadkich.

Trzeba uwypuklić także nieprzyjemności, z jakimi dzieci z chorobą Fabry'ego mogą stykać się w środowisku rówieśniczym. W momencie, gdy pojawiają się nieestetyczne zmiany na skórze, zmiany oczne, a także, gdy dziecko zaczyna niedosłyszeć, koleżanki i koledzy mogą przestać je akceptować. Zacząć się z młodocianego pacjenta naśmiewać, izolować go w grupie. Brak odpowiedniej reakcji ze strony rodziców, ale i pedagogów oraz psychologów, brak edukacji dzieci i młodzieży, może doprowadzić u chorego do ciężkich chorób psychicznych, a co najgorsze, również do prób samobójczych.

Gdzie pacjent z chorobą Fabry’ego może szukać pomocy?

Choć choroba ta należy do chorób rzadkich, to pacjenci na nią cierpiący nie są pozostawieni sami sobie, ani po rozpoznaniu, ani w trakcie diagnostyki. Jest wiele organizacji, które oferują swoje wsparcie. My jednak postanowiliśmy przedstawić cztery z nich, według nas najbardziej istotne w procesie diagnostyki, leczenia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Należy też pamiętać, że każdy pacjent cierpiący na przewlekły ból, ma prawo do otrzymania skierowania do Poradni Leczenia Bólu. Także pacjenci z chorobą Fabry'ego. Trzeba tylko zaznaczyć lekarzowi w niej, na co się choruje.

Ponadto nie warto rezygnować z oferowanych przez lekarzy zabiegów rehabilitacyjnych, nawet jeśli pacjent się dobrze czuje, gdyż otrzymuje ETZ. Podobnie ma się rzecz z opieką psychologiczną zarówno chorego, jak i całej jego rodziny.

Poradnie Chorób Rzadkich

Centrum Chorób Rzadkich znajduje się w Warszawie. Otwarto je w maju 2021 roku. W jego skład wchodzą dwie poradnie i jedna sekcja:

  • Poradnia Genetyczna;
  • Poradnia Chorób Metabolicznych;
  • Sekcja Koordynacji Zespołów Lekowych.

W Centrum Chorób Rzadkich Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” struktura wygląda zaś następująco:

  • Poradnia Chorób Metabolicznych;
  • Poradnia Genetyczna;
  • Zespół Koordynacyjny ds. Stosowania Hormonu Wzrostu;
  • Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich;
  • Zespół Koordynacyjny leczenia chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Ponadto Centrum Chorób Rzadkich zarówno dla dzieci, jak i dorosłych znajduje się również w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Prowadzone są w nim badania kliniczne i terapie unikalne. Pacjenci oprócz diagnostyki i leczenia obejmowani są tu również opieką psychologiczną, rehabilitacyjną, a rodzina chorego programem edukacyjnym. Ośrodek należy do ERN, czyli European Reference Network.

W 2020 roku Poradnia Chorób Rzadkich powstała również w Łodzi. Świadczy ona usługi dla osób dorosłych. Ośrodek oferuje wielospecjalistyczną i kompleksową diagnostykę i opiekę nad chorymi. Zapewnia także ETZ w ramach refundacji NFZ.

W Krakowie funkcjonuje Ośrodek Chorób Rzadkich. Należy on do Szpitala Uniwersyteckiego w tym mieście. Ośrodek przyjmuje pacjentów z chorobami rzadkimi z następujących specjalności:

  • neurologia dorosłych;
  • alergologia;
  • immunologia i reumatologia.

Pełna lista placówek, do których mogą zgłosić się osoby z chorobą Fabry'ego i inne choroby rzadkie i ultrarzadkie, znajduje się pod tym linkiem.

Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry'ego

Działa od 2002 roku, swoją siedzibę ma we Wrocławiu. Jego celem jest zdobycie i szerzenie wiedzy eksperckiej na temat choroby Fabry'ego. Stowarzyszenie edukuje nie tylko pacjentów, ale także środowisko medyczne. Ponadto:

  • opiniuje zmiany legislacyjne dotyczące tematu tej choroby,
  • bierze udział i organizuje szkolenia, konferencje, debaty,
  • promuje opiekę holistyczną nad pacjentem z chorobą Andersona-Fabry'ego,
  • dba o interesy chorych.

Stowarzyszenie wydało także Przewodnik w Chorobie Fabry'ego.

Fundacja Uniqius-Rare Diseases

Fundacja, która zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat chorób rzadkich i chorób ultrarzadkich, a także wspomaga ich szybką diagnostykę. Fundacja:

  • „walczy” m.in. z wykluczeniem społecznym pacjentów ze schorzeniami genetycznymi,
  • edukuje środowisko medyczne w tym zakresie,
  • bierze udział w konsultacjach Ministerstwa Zdrowia,
  • współtworzy interpelacje poselskie,
  • konsultuje w Parlamentarnym zespole ds. Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich,
  • tworzy skuteczne kanały komunikacji zarówno z pacjentami z chorobami rzadkimi, jak i środowiskiem medycznym,
  • wspiera pacjentów z chorobami rzadkimi w każdym aspekcie życia.

Koalicja „Na Pomoc Niesamodzielnym”. Związek stowarzyszeń

Koalicja przede wszystkim zajmuje się aktywizacją osób niepełnosprawnych dotyczącą ich pracy zawodowej. Ponadto wykazuje działania w poprawie jakości ich życia, a także aktywizacji społecznej. Dba o bezpieczeństwo w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych. W skład koalicji wchodzi aż 390 organizacji.

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Pacjenci z chorobą Fabry'ego, a także innego typu chorobami ultrarzadkimi, jak również lekarze i personel medyczny mogą szukać w tym miejscu:

  • materiałów edukacyjnych na temat praw pacjenta,
  • wyników badań oraz raportów dotyczących najnowszych badań na temat zdrowia i jego ochrony.

Istotne jest także z punktu widzenia pacjenta, iż Instytut „zajmuje się poradnictwem prawno-organizacyjnym i merytorycznym dla pacjentów, ich opiekunów oraz innych osób w trudnej sytuacji życiowej”.

Czy kontakt z innymi cierpiącymi na chorobę Fabry’ego może być wsparciem dla chorego?

W szpitalach dawniej istniała zasada, aby nie kłaść pacjentów na tej sali z tą samą jednostką chorobową. Przyczyną tego był ówczesny pogląd, że pacjenci, mówiąc potocznie „nakręcają się” w swojej chorobie. Taka postawa dawno zanikła i dziś jest nieaktualna. Nie robi się już takiej segregacji, a wręcz zachęca pacjentów do kontaktów z osobami cierpiącymi na tę samą jednostkę chorobową. Dzięki wymianie doświadczeń mogą się oni bowiem wspierać. Zakładane są nawet stowarzyszenia i grupy wsparcia wspomagające i edukujące osoby z daną jednostką chorobową.

W chorobie Fabry'ego najbardziej dotkliwym objawem jest silny ból. Metod jego łagodzenia jest wiele, dlatego warto, aby chorzy wymieniali się swoją wiedzą  i doświadczeniem na ten temat. Podobnie jest z dietą oraz dostępem do lekarzy specjalistów, diagnostyki i publikacji badań naukowych dotyczących tej choroby.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, że pacjent, wiedząc iż nie jest sam w tej rzadkiej chorobie, że ma kontakt z innymi cierpiącymi na nią, jest w stanie łatwiej ją zaakceptować psychicznie i emocjonalnie. W tym momencie podnosi się wiara we własne siły i przyszłość oraz poczucie własnej wartości, buduje się samoakceptacja.

Wsparcie społeczeństwa, niebędącego wyłącznie bliższą, czy dalszą rodziną jest ogromnie ważne w przypadku osób, które chorują przewlekle. Tym większe, jeśli są to pacjenci z chorobami rzadkimi, które diagnozuje się wiele tygodni, a nawet miesięcy. Jak już wspominaliśmy, chorzy na Fabry'ego zmagają się w tym czasie z bardzo silnym bólem, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Podnosi on u nich znacząco poziom stresu, z którym często nie umieją sobie poradzić. Dochodzi do przebodźcowania i dość częstych wówczas napadów agresji. Nagłe wybuchy złości, krzyk, wyjście z pracy przed jej zakończeniem to tylko niektóre zachowania, które wykazuje w tym momencie osoba chora. Brak zrozumienia ze strony otoczenia może wówczas doprowadzić do stanów lękowych, depresji, a nawet zaburzeń psychosomatycznych. Tym bardziej że jak podają badania, przeprowadzone przez Matthias J. Muller, depresja jest bardzo rozpowszechniona wśród pacjentów z chorobą Fabry'ego.

Kolejnym aspektem jest edukacja pacjentów z tą chorobą. To jedno ze schorzeń, o których nie mówi się przy szerszym spektrum odbiorców. Powiedzmy szczerze, nie jest to choroba medialna, powszechna, jak na przykład nowotwory, czy mukowiscydoza. Pomimo refundacji leczenia, choroba Fabry'ego nadal pozostaje w sferze badań i poznawania go. Dlatego kontakt chorego z innymi osobami z tą samą jednostką chorobową, wymiana doświadczeń i wiedzy, może znacząco pomóc w dalszym życiu i leczeniu.

Warto również wspomóc leczenie przewlekłego bólu dietą. Udowodniono bowiem, że im bardziej przetworzona żywność, tym następuje zwiększenia produkcji mediatorów zapalnych i tym samym występowanie silniejszego bólu. Zatem należy wyeliminować z diety pacjenta z chorobą Fabry'ego fast-foody, MOM (mięso oddzielone mechanicznie), nadmiar cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, a także nauczyć pacjenta prawidłowego spożywania posiłków.


Źródła:

Konsultacja medyczna prof. dr hab. Michał Nowicki z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

WSPOMÓŻ NASZĄ FUNDACJĘ

WSPIERAJĄC NASZĄ FUNDACJĘ MASZ PEWNOŚĆ, ŻE CAŁA WPŁACONA KWOTA JEST PRZEKAZANA NA CELE STATUTOWE: 
➧ SZERZENIE WIEDZY O CHOROBACH RZADKICH
➧ DOCIERANIE DO NIEZDIAGNOZOWANYCH CHORYCH
➧ POMOC PACJENTOM 
CHCĘ POMÓC!
Zrzutka na fundacjęZostań patronem fundacji
TYTUŁ

Problemy psychospołeczne, z jakimi spotykają się pacjenci z chorobą Fabry'ego

SŁOWNIK
ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza
MPS – mukopolisacharozydoza
FD – Fabry Disease, choroba Fabry'ego
GLA – gen kodujący enzym a-galaktozydazy
alfa-Gal – alfa-galaktozydaza
ICD-10 – Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób

Uwaga

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły na stronie jak najlepiej oddawały dostępne informacje, ale nie można ich traktować jako konsultacji farmaceutycznej lub lekarskiej.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności i w przypadku pytań należy skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze artykuły: