UNIQIUS Rare Diseases Foundation

Gdzie pacjent z chorobą Gauchera może szukać pomocy?

CHOROBA GAUCHERA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Można by rzec, że do tej pory wiedza o chorobach rzadkich i ultrarzadkich była wiedzą tajemną. Dopiero od kilku lat odkrywa się ich tajemnice, mówi o problemach z nimi związanych. Przekazywanie wiedzy medycznej pacjentom jest bardzo istotne, ale pacjenci z chorobą Gauchera potrzebują również wsparcia psychicznego, emocjonalnego, społecznego i socjalnego. Poniżej przedstawiamy różne organizacje, w których uzyskają pomoc.

Zespół terapeutyczny

W skład zespołu terapeutycznego, który udziela porad i pomocy pacjentom z chorobą Gauchera, wchodzą:

  • Lekarz rodzinny - który jest lekarzem pierwszego kontaktu.
  • Lekarz ośrodka regencyjnego – którego można nazwać lidera całego zespołu terapeutycznego. Posiada on pełną wiedze na temat objawów, diagnozowania i leczenia danego pacjenta. Kwalifikuje chorego do terapii oraz monitoruje go od strony WWM.
  • Ortopeda – ze względu na występowanie u chorych łamliwości kości.
  • Hematolog – pacjenta kieruje się do niego w przypadku anemii, małopłytkowości, częstych wybroczyn i krwiaków.
  • Neurolog – konieczne są u niego konsultacje w przypadku występowania objawów neurologicznych, tj. spastyki mięśniowej i padaczki.
  • Psycholog –  przypada mi opieka nad pacjentem i jego rodziną, na każdym etapie choroby Gauchera. Pozwoli przejść 5 etapów do akceptacji choroby przewlekłej, radzić sobie z emocjami związanymi z chorobą rzadką, zapobiegać depresji.

Fundacja Rare Diseas

To fundacja chorób rzadkich, która tworzy projekt Uniqius, czyli unikalny portal dla unikalnych ludzi. Zrzesza i pomaga osobom z chorobami genetycznymi, ultrarzadkimi. Propaguje wiedzę o nich, wspiera pacjentów, szuka dla nich rozwiązań zarówno pod kątem diagnostycznym i leczniczym, jak i pomocy społecznej. Współpracuje m.in. z:

  • Pomorskim Centrum Chorób Rzadkich, Polskim Towarzystwem Rehabilitacji przy GUM oraz Katedrą Żywienia Klinicznego i Dietetyki GUM w Gdańsku.
  • Ośrodkiem pediatrycznym w Warszawie: CZD
  • Ośrodkiem Pediatrycznym w Uniwersyteckim Szpitalu dziecięcym i Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie.
  • Kliniką Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych w Poznaniu.
  • Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski w Tychach.
  • Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Fundacja Saventic

Pomaga pacjentom, którzy zmagają się z różnymi objawami i dolegliwościami uniemożliwiającymi im normalne funkcjonowanie, a nie otrzymującymi prawidłowej diagnozy od długiego czasu. Fundacja:

  1. Wspiera diagnostykę chorób rzadkich;
  2. Pomaga pacjentom w znalezieniu odpowiedniego ośrodka diagnozującego i leczniczego;
  3. Wspomaga rozwój nowoczesnych technologii wykorzystywanych podczas diagnostyki chorób rzadkich.

Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Gauchera

Stowarzyszenie integruje pacjentów z chorobą Gauchera oraz ich rodziny. Działa od ponad 20 lat. Organizację założyli rodzice jednego z pierwszych pacjentów w Polsce, chorujących na to genetyczne, rzadkie schorzenie.

Hospicja

Warto zwrócić się do nich o pomoc, gdy rodzina nie jest w stanie sama wspierać i opiekować się chorym, a i on sam w wyniku postępującej niepełnosprawności nie umie już zadbać o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, a także w przypadku niemowląt z postacią 2 choroby Gauchera. Pacjentom oraz ich rodzinom hospicja kojarzą się zazwyczaj z terminalną fazą choroby i opieką paliatywną, a także całodobowym pobytem w placówce. Jest to błędem, gdyż hospicja stacjonarne również wypisują chorych do domów. Warto też pacjentom przypomnieć o hospicjach domowych, kiedy pielęgniarka, bądź wolontariusze przychodzą do domu pacjenta i w nim pomagają w pielęgnacji, podają leki przeciwbólowe, rehabilitują. Lekarz odwiedza pacjenta wówczas zazwyczaj 2 razy w miesiącu, a pielęgniarka 2 razy w tygodniu. Ponadto, jeśli stan pacjenta się poprawi, dzięki regularnemu podawaniu ETZ, wówczas można zrezygnować z pomocy i opieki hospicjum. Funkcjonuje również opieka hospicyjna w warunkach ambulatoryjnych, kiedy pacjent sam chodzi do poradni specjalistycznych łagodzących objawy choroby.

MOPS

Do otrzymania sporej ilości świadczeń pielęgnacyjnych istotne są kryteria dochodowe rodziny oraz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub wymagającym stałej opieki osób trzecich. Te wydają powiatowe i miejskie zespoły orzekania o stopniu niepełnosprawności. Jeśli jednak pacjent lub jego rodzina zgłasza lekarzowi, lub psychologowi, że w wyniku choroby Gauchera stracił pracę, ma trudności z jej znalezieniem, brakuje mu funduszy na podstawowe środki do życia, należy zachęcić go do odwiedzenia pracowników Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w celu dopytania się, czy któraś z poniższych pomocy  przysługuje jego rodzinie:

  • Zasiłek pielęgnacyjny;
  • Świadczenie Pielęgnacyjne;
  • Specjalny Zasiłek Opiekuńczy;
  • Zasiłek Rodzinny (w przypadku, gdy z chorobą Gauchera mierzy się dziecko);
  • Dodatek mieszkaniowy;
  • Zasiłek celowy.

Inni pacjenci

Istotne jest uczęszczanie pacjenta z chorobą rzadką na spotkania grup wsparcia. Spotkanie się z osobami chorującymi na tę samą chorobę, wysłuchanie ich doświadczeń, pozwala na szybszą akceptację schorzenia, poczucie, że nie jest się w nim osamotnionym, zdobycie informacji, gdzie szukać pomocy socjalnej, medycznej itp. Istotne jest, aby na spotkaniach grup wsparcia uczestniczył ktoś z personelu medycznego, tak aby udzielić w razie potrzeby merytorycznego i profesjonalnego wsparcia i pomocy. Jednakże nie należy też zapominać, że pacjenci cenią przede wszystkim kontakt z innymi chorymi. Daje im to poczucie przynależności do grupy. Pozwala kontrolować emocje związane z chorobą i jej następstwami, znaleźć kolejne rozwiązania na otaczające ich nowe problemy.

Rodzina

Rodzina jest najważniejszym wsparciem dla chorego. Jeśli ta komórka społeczna zawiedzie w chorobie, wówczas jego stan może znacząco się pogorszyć z dnia na dzień. Przede wszystkim jednak nie wolno tworzyć żadnych form nacisku na najbliższych. Istotna jest tu edukacja zarówno pacjenta, jak i bliskich, a także wskazanie im, że nie są sami, gdyż mają do swojej dyspozycji jeszcze inne formy wsparcia. Wówczas z pewnością będzie im łatwiej zmierzyć się z życiowym wyzwaniem, jakie stwarza dla nich choroba Gauchera lub inna choroba ultrarzadka. Brak takich informacji, jak również brak prawidłowej edukacji na temat schorzenia rzadkiego może prowadzić do konfliktów, rozwodów, porzucenia pacjenta przez małżonka, a nawet przemocy: psychicznej, ekonomicznej, fizycznej. Warto też rodzinie uświadomić, że wsparcie i opieka nie ma polegać na wyręczaniu chorego we wszelkich czynnościach dnia codziennego, ale wręcz odwrotnie, aktywizacji go w tym kierunku, tak, aby, jak najdłużej pozostał on samodzielny.


Źródła:

Konsultacja medyczna - prof. dr hab. Beata Kieć-Wilk, z Katedry Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

WSPOMÓŻ NASZĄ FUNDACJĘ

WSPIERAJĄC NASZĄ FUNDACJĘ MASZ PEWNOŚĆ, ŻE CAŁA WPŁACONA KWOTA JEST PRZEKAZANA NA CELE STATUTOWE: 
➧ SZERZENIE WIEDZY O CHOROBACH RZADKICH
➧ DOCIERANIE DO NIEZDIAGNOZOWANYCH CHORYCH
➧ POMOC PACJENTOM 
CHCĘ POMÓC!
Zrzutka na fundacjęZostań patronem fundacji
TYTUŁ

Gdzie pacjent z chorobą Gauchera może szukać pomocy?

SŁOWNIK
GBA – enzym lizosomalny, odpowiada za kodowanie glukocerebrozydazy
ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza
SRT – terapia redukcji substratu
GD – Gaucher Disease, choroba Gauchera
BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Uwaga

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły na stronie jak najlepiej oddawały dostępne informacje, ale nie można ich traktować jako konsultacji farmaceutycznej lub lekarskiej.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności i w przypadku pytań należy skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze artykuły: