UNIQIUS Rare Diseases Foundation

Spotkanie z niespotykanymi – III poznański dzień chorób rzadkich

CHOROBA GAUCHERA

PODSTAWOWE INFORMACJE

26 lutego 2022 r. o 9:00

„Spotkanie z niespotykanymi” to konferencja organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w celu szerzenia wiedzy o chorobach rzadkich. Organizatorzy popularyzują i upowszechniają temat chorób rzadkich przede wszystkim wśród młodych adeptów sztuki lekarskiej, ale również wśród lekarzy, biotechnologów, diagnostów laboratoryjnych, przedstawicieli stowarzyszeń pacjenckich związanych z chorobami rzadkimi oraz wszystkich innych zainteresowanych tą tematyką.

Tegoroczne wydarzenie jest przedsięwzięciem podobnym do tych z lat ubiegłych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród studentów oraz osób chorujących na choroby rzadkie. W lutym 2022 roku odbędzie się już III poznański Dzień Chorób Rzadkich, niezmiennie otwierający drzwi do tak trudnego i wymagającego szczególnej wiedzy zagadnienia. Część drugą konferencji przejmą przedstawiciele stowarzyszeń na rzecz osób z chorobami rzadkimi oraz osoby dotknięte rzadkim schorzeniem. Przybliżą oni codzienność i problemy, z którymi borykają się bohaterowie wydarzenia. Spotkanie z Niespotykanymi ma szczególne znaczenie także dla całej Polski. Poprzez szerzenie wiedzy o chorobach rzadkich możemy pomóc niejednej osobie – dając wsparcie i życzliwość, a przede wszystkim zrozumienie nieznanego.

Schorzenie uznaje się za chorobę rzadką, jeśli dotyka ono nie więcej niż 5 na 10 000 osób, stąd bardzo ważnym aspektem jest przedstawienie jak największej ilości takich przypadków. Znaczną część tego wydarzenia stworzą studenci kierunków medycznych z całej Polski, którzy będą mogli przedstawić w formie prezentacji multimedialnej swoje doświadczenie z pacjentem cierpiącym na chorobę rzadką. Pomoże to w przyszłości młodym lekarzom i lekarkom stanąć na wysokości zadania przy spotkaniu z niespotykanymi. Rokrocznie wydarzenia konferencji na Facebooku angażują nawet 100 tysięcy odbiorców. 

Patronat naukowy nad konferencją objęła prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, Krajowa Konsultantka w dziedzinie genetyki klinicznej, specjalistka genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej genetyki medycznej, Kierowniczka Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, założycielka Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych (PRWWR), członka EUROCAT i największego tego typu rejestru w UE; członkini licznych międzynarodowych i krajowych zespołów ekspertów, komitetów redakcyjnych czasopism oraz członkini Zespołu ds. Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. 

Link do wydarzenia na Facebooku: Spotkanie z niespotykanymi - III poznański Dzień Chorób Rzadkich

WSPOMÓŻ NASZĄ FUNDACJĘ

WSPIERAJĄC NASZĄ FUNDACJĘ MASZ PEWNOŚĆ, ŻE CAŁA WPŁACONA KWOTA JEST PRZEKAZANA NA CELE STATUTOWE: 
➧ SZERZENIE WIEDZY O CHOROBACH RZADKICH
➧ DOCIERANIE DO NIEZDIAGNOZOWANYCH CHORYCH
➧ POMOC PACJENTOM 
CHCĘ POMÓC!
Zrzutka na fundacjęZostań patronem fundacji
TYTUŁ

Spotkanie z niespotykanymi – III poznański dzień chorób rzadkich

TAGI
SŁOWNIK
GBA – enzym lizosomalny, odpowiada za kodowanie glukocerebrozydazy
ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza
SRT – terapia redukcji substratu
GD – Gaucher Disease, choroba Gauchera
BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Uwaga

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły na stronie jak najlepiej oddawały dostępne informacje, ale nie można ich traktować jako konsultacji farmaceutycznej lub lekarskiej.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności i w przypadku pytań należy skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze artykuły: