UNIQIUS Rare Diseases Foundation

Objawy choroby Andersona-Fabry'ego

CHOROBA FABRY'EGO

PODSTAWOWE INFORMACJE

Charakterystycznymi objawami choroby Fabry'ego jest silny ból nóg oraz kardiomiopatia. Symptomy te powinny zaalarmować lekarza i skłonić go do jak najszybszego wykonania testów w kierunku tego schorzenia. Podobnie, jak kilka innych objawów. Jeśli jesteś lekarzem, to koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł. Pomoże Ci on postawić szybką i trafną diagnozę.

Krótko o chorobie Andersona-Fabry'ego

Choroba Andersona-Fabry'ego, w skrócie nazywana chorobą Fabry'ego jest ultrarzadką chorobą genetyczną. Polega ona na niedoborze jednego z najważniejszych enzymów występujących w organizmie człowieka, mianowicie alfa-galaktozydazy. Odpowiada ona za rozkład niektórych lipidów. Jeśli do niego nie dojdzie, zaczną się one gromadzić we wszystkich komórkach, tkankach i narządach i tym samym zaburzać pracę oraz prowadzić do ich niewydolności. Jak podaje prof. Stanisława Bazan-Socha ze względu na to, że powstałe złogi lipidów zatruwają organizm, dochodzi do niewydolności wielonarządowej. Badaczka zwraca również uwagę na fakt, że brak dostatecznej wiedzy wśród lekarzy na temat tej choroby, wydłuża jej diagnostykę nawet do 15 lat. Dlatego tak istotne jest propagowanie edukacji na jej temat i zwiększenie dostępu do badań przesiewowych w tym kierunku. Tym bardziej że leczenie enzymatyczną terapią zastępczą jest skuteczne. Wprawdzie nie prowadzi do wyleczenia, ale zatrzymuje postęp schorzenia. Powoduje, że pacjenci z chorobą Fabry'ego mogą prowadzić normalne życie, pracować zawodowo, założyć rodzinę. Co istotne, zatrzymuje też proces rozwoju depresji spowodowanej sytuacją psychospołeczną oraz silnym bólem. Im szybciej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym lepsze ma rokowania. Warto podkreślić, że pierwsze objawy, takie jak na przykład ból, występują już w dzieciństwie. Nawet w wieku 4 lat.

Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

Jak podaje prof. Stanisława Bazan-Socha dla czasopisma Świat Lekarza, z chorobą Fabry'ego pacjent może normalnie żyć i funkcjonować. Musi jednak być odpowiednio zdiagnozowany i poddany leczeniu enzymatyczną terapią zastępczą. Dr n. med. Marek Bodzioch w Medycynie Praktycznej zaznacza, że w schorzeniu tym wyróżnia się objawy swoiste i nieswoiste. Gdy wystąpią pierwsze, łatwiej rozpoznać chorobę Fabry'ego. Drugie natomiast, choć występują w wielu schorzeniach i przez to trudniej zdiagnozować pacjenta, to mają jednak lepsze rokowania. Według dr Bodziocha do objawów swoistych należą neuropatyczny ból, zmętnienie soczewki, nadmierna potliwość i angiokeratoma. Objawami nieswoistymi są zaś problemy sercowo-naczyniowe, białkomocz oraz TIA, czyli przemijające ataki niedokrwienne. Mogą wystąpić też biegunki i duszności.

Zarówno prof. Stanisława Bazan-Socha, jak i dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak zwracają jednak szczególną uwagę na symptomy bólowe pacjenta, które pojawiają się  najczęściej już w dzieciństwie. Zaczyna się od silnego, piekącego bólu stóp, który później promieniuje do wyższych partii nóg, a także do rąk. Pacjenci skarżą się na to, że ze względu na jego rozdzierający charakter nie mogą wykonywać czynności dnia codziennego. Co więcej, dr Muras-Szwedziak zaznaczyła w wywiadzie dla Medycyny Po Dyplomie, że bardzo często tego objawu nie są w stanie uśmierzyć żadne środki przeciwbólowe. Czasami pojawiają się także dolegliwości bólowe brzucha, którym towarzyszą biegunka i nudności.

To jednak nie wszystkie objawy, które powinny zaniepokoić lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Do podjęcia diagnostyki w kierunku choroby Fabry'ego powinny skłonić go również występujące u pacjenta:

  • Kardiomiopatia – jak przyznaje dr Muras-Szwedziak, zaleca ona u każdego pacjenta, u którego występuje kardiomiopatia wykonać test suchej kropli, jest to bowiem jeden z najczęstszych objawów (oprócz bólu) występujących u pacjentów z chorobą Fabry'ego.
  • Białkomocz – podobnie jak ból i kardiomiopatia jest jednym z najczęstszych objawów choroby Fabry'ego. Dochodzi do niego w momencie uszkodzenia nerek. Należy też pamiętać, że jeśli dojdzie do schyłkowej niewydolności nerek, pacjent umrze. Według prof. Michała Nowickiego z Uniwersytetu Medycznego Łodzi, badania nefrologiczne to pierwsze z badań, jakie powinno się wykonać u chorych z podejrzeniem choroby Fabry'ego.
  • Niedosłuch - jest to objaw postępujący, wynikający z uszkodzenia nerwów obwodowych.
  • Udar - według badań klinicznych aż u13% kobiet i 18% mężczyzn doszło do zdarzeń, które wywołują niedokrwienie mózgu, czyli m.in. udar. Dość często dochodzi do tak zwanych cichych udarów TIA, o których pacjent może nawet nie wiedzieć, gdyż albo występują bezobjawowo, albo w nocy. Należy pamiętać, że u osób z chorobą Fabry'ego do udarów dochodzi aż 12 razy częściej niż u zdrowych osób. Co istotne, TIA mogą pojawić się już w drugiej połowie drugiej dekady życia.
  • Zmiany w oczach – zaburzenia widzenia to kolejny ważny i charakterystyczny objaw występujący w chorobie Fabry'ego. Najczęściej wywołane jest to złogami w rogówce, czyli keropatią wirowatą. 
  • Zmęczenie –  pacjenci z chorobą Fabry'ego szybciej się męczą, nie są tak szybcy i sprawni, jak osoby zdrowe, często też z czasem występują u nich coraz większe problemy z codziennym funkcjonowaniem, pracą i obowiązkami rodzicielskimi i domowymi.
  • Nadmierne pocenie się – jak podaje dr n. med. Marek Bodzioch, u osób z chorobą Fabry'ego może wystąpić zarówno upośledzenie potliwości, jak i jej nadmiar. Lekarz ten podaje, że nie znana jest przyczyna takiego stanu rzeczy.
  • Depresja – związana jest ona przede wszystkim z niepewnością co do własnego stanu zdrowia, długotrwałym czasem diagnostyki, ograniczonym dostępem do leczenia, silnym bólem, którego nie da się wytrzymać, wyobcowaniem i izolacją od społeczeństwa, problemem z pogodzeniem się z diagnozą.
  • Angiokeratoma – zmiany skórne w kolorze sinym lub bordowym.

Warto zaznaczyć, że występowanie wyłącznie jednego objawu (oprócz bólu, czy kardiomiopatii) z powyższych, nie musi oznaczać od razu występowania choroby Andersona-Fabry'ego (zwanej chorobą Fabry'ego), ale jeśli występują dwa lub więcej, warto zastanowić się lub od razu podjąć diagnostykę w tym kierunku. Tym bardziej że nadal (jak podkreśla prof. Bazan-Socha) od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia celnej diagnozy potrafi minąć nawet 15 (!) lat.

Należy też zaznaczyć, że im szybciej u pacjenta włączy się leczenie, tym lepsze są rokowania i pacjent lepiej funkcjonuje w społeczeństwie, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia lęków, czy depresji.


Źródła:

Konsultacja medyczna prof. dr hab. Michał Nowicki z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

WSPOMÓŻ NASZĄ FUNDACJĘ

WSPIERAJĄC NASZĄ FUNDACJĘ MASZ PEWNOŚĆ, ŻE CAŁA WPŁACONA KWOTA JEST PRZEKAZANA NA CELE STATUTOWE: 
➧ SZERZENIE WIEDZY O CHOROBACH RZADKICH
➧ DOCIERANIE DO NIEZDIAGNOZOWANYCH CHORYCH
➧ POMOC PACJENTOM 
CHCĘ POMÓC!
Zrzutka na fundacjęZostań patronem fundacji
TYTUŁ

Objawy choroby Andersona-Fabry'ego

SŁOWNIK
ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza
MPS – mukopolisacharozydoza
FD – Fabry Disease, choroba Fabry'ego
GLA – gen kodujący enzym a-galaktozydazy
alfa-Gal – alfa-galaktozydaza
ICD-10 – Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób

Uwaga

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły na stronie jak najlepiej oddawały dostępne informacje, ale nie można ich traktować jako konsultacji farmaceutycznej lub lekarskiej.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności i w przypadku pytań należy skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze artykuły: