UNIQIUS Rare Diseases Foundation

Diagnostyka choroby Andersona-Fabry'ego

CHOROBA FABRY'EGO

PODSTAWOWE INFORMACJE

Diagnostyka choroby Andersona-Fabry'ego (zwanej w skrócie Fabry'ego) nie jest prosta i oczywista. Jak podają lekarze, może ona trwać nawet 15 lat, a chory w tym czasie odwiedza średnio aż dziewięciu lekarzy i to o różnych specjalizacjach. Wpływ na to ma kilka czynników. Jakich? O tym poniżej. Co istotne, oprócz testów genetycznych i określenia aktywności enzymu alfa-galaktozydazy w osoczu, są również inne możliwości postawienia prawidłowego rozpoznania. Zachęcamy zatem do zapoznania się z podsumowaniem informacji na temat diagnostyki choroby Fabry'ego.

Czy zdiagnozowanie choroby Fabry'ego jest trudne?

Diagnostyka choroby Fabry'ego nie należy do łatwych. Wiele jej objawów występuje bowiem również w popularnych i dość powszechnych schorzeniach. Przykładem może być:

  • ból kończyn o charakterze napadowym, który jest również charakterystyczny dla chorób reumatoidalnych oraz boreliozy,
  • bóle brzucha występujące w dość często pojawiającej się obecnie u ludzi nerwicy żołądka,
  • białkomocz, który charakterystyczny jest dla chorób nerek,
  • kardiomiopatia występująca przy nadciśnieniu tętniczym oraz w chorobie wieńcowej.

Powyższe dolegliwości zgłaszane przez pacjenta powodują, że lekarz rodzinny, zamiast wysłać chorego na odpowiednie testy genetyczne pod kątem choroby Fabry'ego, zaczyna szukać pomocy na drodze  konsultacji z innymi specjalistami.

Na trudność zdiagnozowania choroby Fabry'ego wpływa również niedostateczna, fachowa wiedza na jej temat. Jak podaje w wywiadzie dla jednego z czasopism medycznych prof. Stanisława Bazan-Socha, z Uniwersytetu Jagielońskiego, zanim lekarz postawi prawidłowe rozpoznanie, pacjent z chorobą Fabry'ego udaje się najpierw aż do 9 lekarzy o różnych specjalizacjach. Co więcej, podkreśla ona, że taka diagnostyka, pomimo że mamy 21. wiek, trwa do 15 (!) lat. Należy zaznaczyć, że są to lata pełne bólu i cierpienia. Dr n. med Katarzyna Muras-Szwedziak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wywiadzie na temat choroby Fabry'ego, dla innego branżowego czasopisma, przyznaje natomiast, że często postawienie prawidłowej diagnozy graniczy z czystym przypadkiem. Sama była świadkiem bowiem, gdy chorobę Fabry'ego rozpoznał u pacjenta student, a innym razem sam chory, na podstawie znanego, amerykańskiego serialu o wybitnym lekarzu.

W jaki sposób można zdiagnozować chorobę Fabry'ego?

Dr n.med. Marek Bodzioch uważa, że diagnozę choroby Fabry'ego można postawić za pomocą bardzo popularnego badania obrazowego, mianowicie Rezonansu Magnetycznego (MR). „W obrazie MR charakterystyczny jest objaw poduszki – obustronnie hiperintensywny sygnał poduszki w tylnej części wzgórza na obrazach T1-zależnych. Objaw ten zależy prawdopodobnie od złogów wapnia odkładających się wskutek zwiększonego przepływu krwi w tylnym obszarze unaczynienia mózgu. Występuje on jednak rzadko, według najnowszych badań jedynie u około 3% pacjentów. […] Za chorobą Fabry’ego może również przemawiać poszerzenie tętnic kręgowych i tętnicy podstawnej w badaniu angio-MR i ich kręty przebieg” - opublikował w maju 2023 roku na stronie internetowej Medycyny Praktycznej dla lekarzy.

Najczęściej jednak lekarze stawiają rozpoznanie tego schorzenia na podstawie testu suchej kropli krwi, którą nanosi się na bibułę i przekazuje laboratorium oraz badań genetycznych. Pierwsza metoda stosowana jest u mężczyzn i pozwala ona na określenie ilości stężenia enzymu alfa galaktozydazy we krwi. Jeśli okaże się, że jego aktywność  jest obniżona, wówczas lekarz może mieć pewność, że pacjent cierpi na chorobę Andersona-Fabry'ego. Dr Bodzioch jednak zaznacza, że w przypadku, jeśli test suchej kropli wyjdzie niejednoznaczny, bo niestety i tak się może zdarzyć, należy wykonać kolejny test na aktywność enzymu, ale tym razem z osocza. Drugą metodę wykonuje się zaś u kobiet, gdyż u nich objawy występują później i nie są aż tak oczywiste, jak u mężczyzn. Badanie genetyczne wykazuje, czy gen GLA jest uszkodzony. Jest to bardzo istotne, gdyż jak wskazuje dr Marek Bodzioch, u pacjentek nawet przy uszkodzonym genie poziom alfa-galaktozyazy może być w granicach normy. Doktor ten zachęca również do wykonywania u pacjentów z podejrzeniem choroby Fabry'ego badań na poziom Gb3 lub lysoGb3 w osoczu. „Stwierdzenie zwiększonego stężenia Gb3 w osoczu i zwiększonego wydalania Gb3 z moczem oraz wykazanie wewnątrzlizosomalnych złogów Gb3 w wycinku np. nerki lub mięśnia sercowego może pomóc w ustaleniu ostatecznego rozpoznania w przypadkach wątpliwych, szczególnie w razie wykrycia wariantu genetycznego o nieustalonym znaczeniu klinicznym (VUS). Najnowsze badania wskazują, że lepszym wskaźnikiem biologicznym choroby Fabry’ego jest stężenie w osoczu lub moczu globotriaozylosfingozyny (lysoGb3). Monitorowanie stężenia lysoGb3 w osoczu i wydalania lysoGb3 z moczem jest przydatne w ocenie skuteczności enzymatycznej terapii zastępczej” - podaje dla czasopisma Medycyna Praktyczna.

Niestety, choć współczesna medycyna oferuje lekarzom rozwiązania do postawienia dość szybkiej i trafnej diagnozy, to prof. Bazan-Socha wskazuje na istotne problemy, jakimi są koszty diagnostyki, a także brak ośrodków, w których można by wykonać tak specjalistyczne badania. Jak podała, cztery lata temu (2019 r.) w Krakowie nie można było wykonać w ramach refundacji NFZ testu na aktywność enzymu. Badanie to robiono wówczas na koszt firm farmaceutycznych, w zagranicznych laboratoriach.

Popularne testy, którymi diagnozuje się chorobę Andersona-Fabry'ego

Reasumując do postawienia diagnozy choroby Fabry'ego (choroby Ansersona-Fabry'ego) należy wykorzystać następujące badania:

  • U mężczyzn test suchej kropli krwi określający aktywność alfa-galaktosyzdazy A.
  • U kobiet testy genetyczne.
  • Badanie metodą rezonansu magnetycznego pozwalające na stwierdzenie, czy u pacjenta występuje tak zwany objaw poduszki pojawiający się w tylnej części wzgórza.
  • Badanie moczu na zawartość białka w moczu.
  • Badanie stężenia metabolitów Gb3 i lysoGb3 w osoczu.

Źródła:

Konsultacja medyczna prof. dr hab. Michał Nowicki z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

WSPOMÓŻ NASZĄ FUNDACJĘ

WSPIERAJĄC NASZĄ FUNDACJĘ MASZ PEWNOŚĆ, ŻE CAŁA WPŁACONA KWOTA JEST PRZEKAZANA NA CELE STATUTOWE: 
➧ SZERZENIE WIEDZY O CHOROBACH RZADKICH
➧ DOCIERANIE DO NIEZDIAGNOZOWANYCH CHORYCH
➧ POMOC PACJENTOM 
CHCĘ POMÓC!
Zrzutka na fundacjęZostań patronem fundacji
TYTUŁ

Diagnostyka choroby Andersona-Fabry'ego

SŁOWNIK
ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza
MPS – mukopolisacharozydoza
FD – Fabry Disease, choroba Fabry'ego
GLA – gen kodujący enzym a-galaktozydazy
alfa-Gal – alfa-galaktozydaza
ICD-10 – Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób

Uwaga

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze artykuły na stronie jak najlepiej oddawały dostępne informacje, ale nie można ich traktować jako konsultacji farmaceutycznej lub lekarskiej.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności i w przypadku pytań należy skonsultować się z lekarzem.
Najnowsze artykuły: